Сабақ
ты құру және жоспарлау үшін мұғалімдерге арналған жоспарлау бойынша кесте №28
Сыныбы 7а
Күні 10.04.13.
Сабақтың
тақырыбы:
Графиктік обьектілерді мәтінге қою және мәтінді графиктікқұжатқа қою.
Мәтінге графиктік обьектілерді енгізу.
Мақсаты:
Мәтіндік редакторда құжат құру кезінде мәтінге обьектілер қоюды үйрету, аталған әрекеттерді
орындау дағдыларын қалыптастыру.
Күтілетін нәтижелер
Мәтіндік редакторда құжат құру кезінде мәтінге обьектілер қоюды біледі.
Керекті жабдықтар
Оқулықпен жұмыс, компьютермен жұмыс, флипчарт, карточкалар,стикер,түрлі-түсті қаламдар.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
Музыка ойнайды
«Қызғалдақ», «Түймедақ», «Раушан» Оқушылар ілулі тұрған
гүлдерді таңдап алып сыныпқа енеді. Гүлдер арқылы үш
топқа бөлемін.
Амандасу. Оқушыларды түгелдеу.
2
мин
Сыныпқа кірген кезде «Қызғалдақ», «Түймедақ»,
«Раушан» гүлдерін таңдайды да аттары бойынша
парталарға отырады. Амандасады. Кезекші
оқушыларды түгендейді.
Тұсаукесер
Сөзжұмбақ шешу
Сұрақтары:
1.Ақпараттың негізгі өлшем бірлігі.
2.Компьютерде барлық есептеулер мен ақпарат өңдеу
жұмыстарын орындайтын электрондық схема.
3.Принтердің түрлері.
4.Мәліметтерді сақтаудың бірлігі ретінде қандай обьект
қабылданған?
5.Редакциялық программаға енгізілетін команда.
6.Адам өмірінің әртүрлі салаларында ақпараттың құрылымы мен
жалпы қасиеттерін , оны іздеу, жинау, сақтау, түрлендіру және
қолдану мәселелерін зерттейтін жас ғылыми пән.
7.Аты аталған файлдар тобы.
5
мин
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, ойланады,
бір-бірімен кеңеседі, сөзжұмбақты шешеді.
Жауаптары:
Б
А
Й
Т
П
Р
О
Ц
Е
С
С
О
Р
Л
Е
З
Е
Р
Л
І
К
Ф
А
Й
Л
П
І
Ш
І
М
Д
Е
У
И
Н
Ф
О
Р
М
А
Т
И
К
А
Қ
А
П
Ш
Ы
Қ
Негізгі бөлім
Мәтін үзінділерін көшіру және жылжыту тақырыпшасы
«Қызғалдақ», тобына ,
Күнмен уақытты кірістіру. Мәтінді іздеу. Мәтінді ауыстыру
тақырыпшасы
«Түймедақ»,
тобына,
WORDPAD
прогроммасынан шығу тақырыпшасы «Раушан» тобына
5мин
Тегістей белсенді оқиды, мәтінді түсінеді, жұппен
бірге, топпен бірге талдайды, кітаптан ақпарат
алады, білгендерін ортаға салады.
Бағалау парақшасын толтырады.
бөлініп беріледі.
Балалар оқып болған соң, өзіңізге жұп таңдап алыңыз.
Жұбыңызбен тақырыпты талқылаңыз. Содан соң топпен
талқылаңыздар.
Мәтінмен жұмысты бағалау
Оқу
шын
ың
Аты
жөні
Оқып түсінуі
Талдап жеткізуі
«1»
«2»
«3»
«4»
«5»
«1»
«2»
«3»
«4»
«5»
Енді топта талқылып ортақ шешімге келген соң флипчарттар
таратамын.
2
мин
жұп
2мин
топ
7
мин
7
мин
Топпен
талқылап
болғасын
флипчартпен
жұмыстанады. Постер қорғайды.
Әр топ өз тақырыбына постер құрады.
Постер құрып болғасын постерді қорғайды. Топ
оқушылары арасынан таңдауы бойынша қорғауға
шығады.
Өзге топтар стикер арқылы 2 жұлдыз, 1 ұсыныс
айтып флипчарттарға жапсырады.
Қорытынды
Практикалық жұмыс
Әр топтағы оқушыға өздерінің тобының атына байланысты
Word pad-қа мәтін жазылып және суретті қоюға тапсырма
беріледі. Мәтін карточка арқылы берілді. Суреттерді
интернеттен тауып қою керек.
Өзін-өзі бағалау парақшасы
Компьютермен
жұмыс
жасау
ережесін білуіңіз
WORDPAD
бағдарламасында
жұмыс жасай білуіңіз
Графикалық кескінді
кірістіре алуыңыз
«
1
»
«2
»
«3
»
«4»
«
5
»
«1
»
«2
»
«3»
«4
»
«
5
»
«1
»
«2
»
«3
»
«4
»
«5
»
Аты-жөнің ____ Компьютер № _____
Үйге тапсырмасы: § 28 2.Сөзжұмбақ құрастыру
Кері
әсер парағы беріледі
10
мин
2 мин
3мин
Компьютерде практикалық жұмыс жасайды.
Ойланады, ақылдасады, алған ақаратарын еске
түсіреді. Компьютермен жұмыс істейді.
Тапсырмаларын
орындайды.
Мәтін
теріп,
интернет арқылы өз тақырыпшаларының суретін
тауып, мәтінге графикалық обьектілерді қойды.
Өз-өздерін бағалайды. Не үшін қандай баға
алғандарын біліп отырады. Бағалау парағын
толтырады.
Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазып алады.
Кері әсер парағын толтырады.
Сабақтың өзіндік талдауы
Сабақты әуен ойнатып, есіктен кіргенде оқушылардың көңілі көтерілсін деген оймен есікті «Раушан», «Қызғалдақ»,
«Түймедақ» гүлдерімен толтырып қойып сол гүлдерден қалағанын алу арқылы топқа бөлуден бастадым. Парталарда
гүлдердің аты жазылған құмыралар тұрды. Таңдаған гүлдерін құмыраға салып оқушылар өз орындарын тапты.
Сабақтың тұсаукесер кезіңде алдыңғы сабақта да қаралған тақырып болғандықтан оқушыларға сөзжұмбақ шешуден
бастадым. Оқушылар тегістей белсенді қатысып сөзжұмбақты шешті.
Жаңа тақырып айтылып оқушыларға тақырыпшалар бөлініп берілді. Мәтін үзінділерін
көшіру және жылжыту тақырыпшасы «Қызғалдақ» тобына, Күнмен уақытты кірістіру.
Мәтінді іздеу. Мәтінді ауыстыру тақырыпшасы «Түймедақ» тобына, WORDPAD құжатына
суреттерді кірістіру. WORDPAD программасынан шығу тақырыпшасы «Раушан» тобына
бөлініп беріледі. Балалар тегістей оқыды, жұппен бірге талдады, топпен бірге талдады.
Флипчарттар таратылып, оған өз ойларын түсіре бастады. Бір-бірінің ойларын толықтырып,
жаңа, тың ойларын жеткізіп, өз жұмыстарының жемісті болатынына сенімдері артты.
Аяқталысымен әрбір топ постерлерін қорғады. Ол үшін топтан топтың қалауынша оқушылар
ортаға шығып, жазған немесе келтірген мәліметтерін ортаға салды.
Постерді қорғауға көбіне дарынды оқушылар қатынасты. Мысалы, «Раушан» тобынан
Оспан Айда мен Ерғалиев Еділ, «Қызғалдақ» тобынан Нәсіпқали Гүлжайнар мен Қанатова
Лаззат және Сатаева Ару толықтырды, «Түймедақ» тобынан Муратов Айдын мен Өсербаев
Нұржан сонымен қоса Жайсұлтанова Жаннұр өз ойын қосымша толықтырды. Осы
оқушылар топпен жұмыс барысында белсенділік танытып, топ көшбасшыларына
айналғанын байқадым.
Оқушылардың жұмыстарын формативті бағалау мақсатында өзге топ өкілдеріне екі жұлдыз,
бір ұсыныс білдіруді ұсындым. Оқушылар екі жұлдыз бен бір ұсыныстарын стикерге жазып
флипчарттарына жапсырды. Оқушылардың көп бөлігі белсенді жұмыстанды. Бір-бірімен өте жақсы тіл табысып, көп
үндемейтін Карима да бірге жұмыстанып кетті. Сабақты қорытындылау кезінде балалардың барлығы қатысты, практикалық
жұмысты компьютерде орындады. Барлық балалар тегістей орындауға тырысты. Практикалық жұмыс кезінде өзін-өзі
бағалауға парақ бердім. Оқушылар көбі өздерін әділ бағалаған. Мысалы Муратов Айдын мәтінді теріп суретті қояр кезде
қиналғандығын айтып өзіне «4» баға қойған. Ал Тельманова Карима мәтінді аяқтамаса да өзіне «5» деген баға қойған. Яғни
өзін-өзі бағалауда әліде көбірек жұмыстану керек.
Бұл сабақтан мен топпен жұмыстың оқушыларға ашылуына жақсы әсері барын білдім. Өзім ойламаған оқушылардың
көшбасшы бола білгенін көрдім. Айта кетсек Жайсұлтанова Жаннұр өте салмаққты оқушы болатын. Сабақ сұрасаң ғана
жауап беретін. Ол топпен жұмыс кезінде жақсы жұмыстанды. Және ашылып қосымша толықтыруға қол көтерді. Сабақ
мақсатында жетті деп ойлаймын. Сабаққа қатысқан әріптестерім ұнады деген пікірлерін айтты.
Сабақ
бойынша
өзгертулер