САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пəн
Əдебиеттік оқу
Мұғалім
Нусупбекова А.Е.
Мектеп, сынып
Талдықорған қаласы, №2 орта
мектеп, 2 «в» сыныбы
Сабақ тақырыбы
Қасым Аманжолов «Қазақстан»
өлеңі
Сабақтың
мақсаты:
Ақын өмірінен түсінік бере отырып, өлеңді мəнерлеп оқуға, мазмұнын
меңгеріп, тақырыбы мен идеясын аша білуге, талдай білуге үйрету;
Шығармашылық жұмыстар арқылы сын тұрғысынан ойлау,
коммуникативтік дағдыларын арттыру;
Отансүйгіштікке тəрбиелеу.
Сілтемелер:
Оқулық «Əдебиеттік оқу» 2-сынып, мазмұнды суреттер, презентация,
«Қазақстан – ортақ үйіміз» фильмі
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11884-qazaqstan_ortaq_ujimiz
Сабақтың
əдіс-тəсілдері:
Интерактивті оқыту əдісі, ассоциация, синквейн, акроним, фишбоун,
топтастыру
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Күтілетін нəтиже:
-
Оқушылар Қасым Аманжоловтың өмірбаянымен, өлеңімен
танысады;
-
Өлеңнің негізгі идеясын түсінеді;
-
Өлеңнің мазмұнын меңгереді;
-
Сыни ойлау дағдысы қалыптасады.
-
Коммуникативтік құзыреттілігі артады
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңдері:
Мұғалімнің іс-əрекеті
Оқушының іс-əрекеті
Ынтымақтасты
қ
атмосферасын
қалыптастыру
1. Оқушыларды шаттық
шеңберіне жинау.
2. Топқа бөлу.
Оқушылар шаттық шеңберінде
бір-біріне тілектерін айтады. Топқа
бөлініп, топ басшысын тағайындайды.
1
Үй
тапсырмасын
тексеру
«Жеті жұмбақ» ойыны арқылы
оқушылар үй жұмысына берілген
сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар ойын арқылы үй
жұмысына берілген сұрақтарға жауап
береді.
Жаңа
тақырыпты
меңгерту
Ассоциация
-
Біздің Отанымыз қалай
аталады?
-
Қазақстан несімен
ерекшеленеді?
«Қазақстан – ортақ үйіміз»
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/
11884-qazaqstan_ortaq_ujimiz
бейнефильмінің көрсетілімі
Оқулықпен жұмыс
Қасым Аманжоловтың өмірбаяны
туралы туралы түсінік беру
(видео)
1. Іштей оқу
2. Тізбектей оқу
3. Мəнерлеп оқу
Талдау:
-
«Бақытты қазақ баласы»
деп өлеңнің қай шумағын
атауға болады?
-
Ақынның қуанған,
шаттанған көңілін
білдіретін өлең жолдарын
тауып оқы.
-
Ақын неге қуанып,
шаттанады?
Дəптермен жұмыс:
-
Өлеңде ақын қолданған
сөздерді келесі сөздермен
сəйкестендір (...жеріміз,
...қазақпыз, ... жанбыз,
...намысы, азат ....)
Топтық жұмыс:
1. Авторға хат жаз;
2. «Қазақстан» сөзіне акроним
əдісі арқылы талдау жаса;
3. «Сиквейн» əдісі арқылы
«Қазақстан» тақырыбына
өлең құра;
4. Өлеңнен сөз тіркестерін
тауып, мағынасын түсіндір.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/118
84-qazaqstan_ortaq_ujimiz
сілтемесі бойынша бейнекөрсетілімді
көреді.
Оқулықпен жұмыс жасайды.
Мəнерлеп оқиды, талдайды.
Топтық жұмысқа қатысады,
тапсырмаларды орындайды.
Бекіту
«Фишбоун» əдісі
Оқушылар балық қаңқасында
берілген сұрақтарға жауап жазады
2
Қорытынды
– Балалар, Қазақстан
Республикасы өте бай жəне үлкен
мемлекет. Қазақстанның басты
байлығы – өз Отанына адал
қызмет ететін, өз халқының
салт-дəстүрін сақтаған адамдар.
Қазақстанның əрбір азаматының
мақсаты – Отанымызды ең мықты,
қуатты мемлекетке айналдыру.
Балалар сендер – елдің ертеңгі
тірегі, еліміздің мəртебесін
жоғары ұстайтын
азаматтарсыңдар!
Оқушылар өз ойларын айтады
Бағалау
Бағалау критерийлері бойынша
топ басшысының бағалауы
Топ басшылары өз топтарын
бағалайды.
Кері байланыс
Сабақты қаншалықты
түсінгендігін баспалдақтың
деңгейіне қарай белгілейді
Сабақ бойы алған білімі туралы
ойлана біледі.
Үй тапсырмасы 98-бет жаттау
Күнделіктеріне түртіп алады
3