Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 10. 2В конденсаторлар Мектеп: фмб нзм қостанай қ. Күні



жүктеу 51.94 Kb.

Дата14.09.2017
өлшемі51.94 Kb.
түріСабақ

 

Ұзақ мерзімді жоспардың 

бөлімі: 

10.2В 

Конденсаторлар 

Мектеп:  

ФМБ НЗМ  Қостанай қ. 

Күні:              

             

Мұғалімнің аты-

жөні: 

Муханжанова А.С. 

Сынып:  

10 

Қатысқандардың 

саны:  

Қатыспағандардың  

саны: 

Сабақтың тақырыбы 

Электр өрісінің энергиясы. 



Осы сабақта қол жеткізілетін 

оқу мақсаттары (оқу 

бағдарламасына сілтеме) 

Электр сыйымдылығының физикалық мағынасын және өлшем 

бірлігін түсіну; 

Қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролін түсіну 



Сабақ мақсаттары 

Барлық оқушылар үйренуі тиіс: 

Электр сыйымдылықтық және конденсатордың формулаларын 

біледі 

Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс: 

Конденсатордың ролін түсінеді, зарядталған конденсатордың 

энергиясын есептейтін формуласын шығарады 

Кейбіреулер оқушылар үйренуі тиіс: 

Алған білімдерін өз бетінше практикада қолданады 



Жетістік критерийлері 

Сыйымдылықты түсінеді, өлшем бірлігін сипаттай алады. 

Деректерді қолданып сыйымдылықты анықтайды. 

Кернеу мен зарядтың тәуелділігін талдап, сыйымдылықты 

анықтайды. 

Конденсатордың сызбасын қарапайым  сызбамен көрсете алады, 

құра алады. 

 Тілдік  мақсаттар 

 

Пәндік лексика және терминология: 

Конденсатор, конденсатордың сыйымдылығы, электрлік потенциал, 

энергия, заряд сақтайды, тогынан айырады, босатады, зарядтың  

ыдырауы 


Конденсатор, емкость конденсатора, электрический потенциал 

энергии, заряд накопить, разрядить, освободить (нейтрализовать), 

деление заряда 

Capacitor, capacitance, electrical potential energy, charge, store, 

discharge, release, decay of charge 

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: 

Аккумулятор конденсаторды қуаттау үшін жұмыс істейді. 

Конденсатор энергияны сақтайды.  

Электрлік потенциалдыі энергия конденсатор қуатынан айырылған 

кезде босатылады  

Қуатталған конденсаторда жинақталған электр энергиясы 

жарқылдаған шамдағы жарықтық энергия түрінде босатылады. 

Аккумулятор работает для зарядки конденсатора. 

Конденсатор сохраняет энергию. 

Электрическая потенциальная энергия высвобождается, когда 

конденсатор разряжается. 

Электрическая энергия, запасенная в заряженном конденсаторе, 

высвобождается в виде световой энергии во вспышечной лампе. 

A cell does work to charge the capacitor. 

The capacitor stores energy. 

Electrical potential energy is released when the capacitor discharges. 

Electrical energy stored in the charged capacitor is released in form of 

light energy in the bulb. 



Құндылықтарды дарыту  

Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту; 

зияткерлік, зерттеу және ақпараттық мәдинетін қалыптастыру

пәнге тұлғалық-мағыналық қарым-қатынасын қалыптастыру; 



басқалармен өзара әрекеттесу, дискуссия жасау; өз пікірін дәлелдеу, 

бір-бірін тыңдау және сыйлау 



АКТ өолдану дағдылары 

https://www.youtube.com/watch?v=6diNOkS9CpM&t=87s 



Пәнаралық байланыстар 

Математика 



Бастапқы білім 

Конденсаторлар 



Сабақ барысы 

Сабақтың жоспарланған 

кезеңдері 

Сабақтың жоспарланған әрекеттері 

 

Ресурстар 

 

1 мин 



 

 

 



 

 

1 мин 



 

 

 



 

 

 



 

3 мин 


 

 

15 мин 



 

 

 



 

 

7 мин 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

10 мин 


 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды 

белгілеу. 

Оқушыларды 

- сабақтың мақсатымен 

-жетістік критерийлерімен таныстыру 

 

Оқушыларды  электр  тізбегінің  элементтері 



бойынша бөлу: 

1.

 



lamp  

2.

 



сapacitor  

3.

 



ammeter  

4.

 



voltmeter  

5.

 



сurrent source  

 

Бейнематериалды көрсету, қысқаша мәлімет беру 



(оқушылармен бірге талдау) 

 

 



 

 

Оқушылармен бірге тақырыпты талдау 



 

Формулалармен жұмыс 

 

Есеп шығару: 



During  lightning  the  potential  difference  between 

Earth  and  cloud  is  35000  kV.  Usually  the  raining 

clouds are 1500 m above the Earth surface and has an 

area of 110 km

2

. Consider the Earth-cloud model as a 



huge capacitor. Calculate: 

a)

 



Capacitance of Earth-cloud system 

b)

 



Charge stored in the cloud 

c)

 



Electric energy of the system 

 

Құралдармен жұмыс  



Эксперименттік тапсырма «Энергияны есептеу. 

Конденсатордың ролі» 

Құралдар:  ток көзі, конденсатор (470 мкФ), кілт, 

сымдар, SPARK жүйесі, кернеу датчигі, шам. 

Жұмыс барысы: 

1.

 



Ұсынылған  сурет  бойынша  ток  көзі, 

конденсатор  (470  мкФ),  кілт,  сымдар, 

SPARK  жүйесі,  кернеу  датчигі  көмегімен 

тізбекті  құру.  Мұндағы  барлық  құралдар 

тізбектей 

жалғанады, 

ал 

вольтмерт 



параллель.  

2.

 



Кілтті  тұйықтаңыз,  бірнеше  уақыттан 

кейін кілтті бастапқы күйіне келтіріңіз.  

Презентация, 

карточкалар 

Слайд 1-3 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Слайд 4 

https://www.you

tube.com/watch?

v=6diNOkS9Cp

M&t=87s

 

 



Слайд 5 

 

Слайд 6-8 



 

 

 



Слайд 9 

 

 



 

 

 



 

 

Слайд 10 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



3 мин 

 

 



 

3.

 



Датчиктің  экранынан  кернеудің  мәнін 

жазыңыз. 

4.

 

Формуланы 



қолданып, 

зарядталған 

конденсатордың энергиясын есептеңіз. 

5.

 



Шамды 

суретте 


көрсетілгендей 

конденсаторға параллель қосыңыз. 

6.

 

Нені 



байқадыңыз? 

Датчиктегі 

экранындағы  кернеу  туралы  не  айта 

аласыз? Өз жауабыңызды түсіндіріңіз.  

7.

 

Орындалған 



жұмыс 

бойынша 


терминологияны  қолданып  қорытынды 

жасаңыз. 

 

Сабақтың  соңында  оқушылар  рефлексияны 



жүргізеді: 

"Шамдар" 

Оқушылар  сабақтағы  тақырыбын  шамды  басу 

арқылы  жүргізеді.  Неғұрлым  шамның  жарығы 

көбірек 

болса, 


соғұрлым 

оқушылардың 

тақырыпты жақсы меңгергенін көрсетеді.  

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Слайд 11 



 

 

 



 

 

Үй жұмысы 

Анықтамаларды, формулаларды қайталау 

 

Саралау – оқушыларға қалай  



көбірек қолдау көрсетуді  жос-

парлайсыз? Қабілеті жоғары 

оқушыларға қандай міндет қоюды 

жоспарлап отырсыз? 

Бағалау – оқушылардың 

мате-риалды меңгеру 

деңгейін қалай тексеруді 

жоспарлайсыз? 

Денсаулық және қауіп-

сіздік техникасының 

сақталуы 

Электр сыйымдылықтық және 

конденсатордың формулаларын біледі 

Конденсатордың ролін түсінеді, 

зарядталған конденсатордың 

энергиясын есептейтін формуласын 

шығарады 

Алған білімдерін өз бетінше практикада 

қолданады 

Өзара бағалау, мұғалімнің 

мадақтауы 

Физика 


кабинетінде 

қауіпсіздік 

техника 

(эксперименттік  жұмыс 

жасауда) 

мен 


тәртіп 

сақтау ережелері ескеру 



Сабақ бойынша рефлексия  

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары 

дұрыс қойылған ба? Оқушылардың 

барлығы ОМ қол жеткізді ме?  

Жеткізбесе, неліктен?  

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?  

Сабақтың уақыттық кезеңдері 

сақталды ма?  

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар 

болды, неліктен? 

 

 

Қолданылған әдебиеттер: 

1.

 

Физика: Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 



10-сыныбына арналған оқулық/Б.Кронгарт, В. Кем, Н. Қойшыбаев, Алматы: 

Мектеп, 2010 

2.

 

Физика: Учебно-практический справочник/Ю.А.Соколович, А.С. Богданова. – 



Харьков: Веста, 2011 

3.

 



Electricity and magnetism, Copyright©2004Zambak Basim 

4.

 



Ғаламтордағы сайт: 

https://www.youtube.com/watch?v=6diNOkS9CpM&t=87s



 

 




©emirb.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

войти | регистрация
    Басты бет


загрузить материал