Сабақ тақырыбы Ғарыш туралы алғашқы түсінік Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары



жүктеу 54.97 Kb.

Дата10.09.2017
өлшемі54.97 Kb.
түріСабақ

САБАҚ ЖОСПАРЫ 

 

Пəн 

Дүниетану 

 

Мұғалім  

Берженбаева Əсемгүл Райқызы 

 

Мектеп, сынып 

Қызылорда облысы, Жаңақорған

 

 

 



ауданы,

№110


мектеп-лицей,

 

 



 

4-сынып   



Сабақ тақырыбы 

Ғарыш туралы алғашқы түсінік  

 

 

Осы сабақ арқылы 



жүзеге асатын оқу 

мақсаттары: 

Т3. Мəтіндегі мəліметтерді түсіну жəне болжау 

Мұғалімнің сырттай бақылауымен мəтін, диалог, өлең, əндердегі

 

 



 

 

 



 

 

нақты мəліметтерді (негізгі фактілерді) түсінеді. 



 

А5. Медиақұралдар арқылы тілді дамыту. 

Медиақұралдарды пайдаланып, сөйлеушінің сөйлеу мəнері мен

 

 



 

 

 



 

көңіл-күйін түсінеді, сипаттайды жəне қысқаша мазмұндайды. 

А4. Сенімді жəне еркін жауап беру, сөйлеу

​.  


Өзіне таныс тақырыптар бойынша дайындықсыз қарым- қатынасқа

 

 



 

 

 



 

 

түседі. 



Сабақтың мақсаты: 

Оқушылардың барлығы:

​  Таныс тақырып бойынша дайындықсыз 

қарым-қатынасқа түседі. 

Оқушылардың көпшілігі:

​  Сөйлеушінің көңіл-күйін түсінеді, 

сипаттайды, қысқаша мазмұндайды. 

Оқушылардың кейбірі:

​ Нақты мəліметтерді түсінеді, өз пікірін 

білдіре алады. 

Тілдік міндеттер: 

Əлем, жер шары, күн жүйесі, галактика, ғаламшар. 



 

САБАҚ БАРЫСЫ 

 

 

Сабақ 

кезеңдері  

Сабақта жоспарланған оқыту іс-əрекеттері  

 

 

 

Оқыту 

ресурстары  

Басы 

Сабаққа   

қызығушыл

ығын ояту 

7минут 

Бөлім тақырыбына байланысты бірнеше сурет сынып ішінде 

жасырылады. Суретті тапқан оқушылар «Ғарыш əлемі» жəне 

«Ғарышкерлер» деп екі топқа бөлінеді. Сурет бойынша əр 

оқушының пікірі тыңдалады. 

 

 



 

 

МАН = 



Мұғалімге 

арналған 

нұсқаулық  

 



 

 

Ортасы  

 

Мағынаны 



тану 

5мин 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   10мин 

 

 

 

 

    2мин 

 

 

 

 

 

Тыңдалым алды тапсырма. Сөздікпен жұмыс. Берілген 

сөздерді анықтамалармен сəйкестендіру. 

Телескоп  

ай, күн, жұлдыз 

Аспан 


денелері  

жер бетін бағдарлауға арналған аспап 

 

Жетіқарақшы  



грек тілінен аударғанда алысқа қараймын

 

Тұсбағдар  



шалқасынан жатқан ожау тəрізді шоқжұлдыз 

 

Интербелсенді тақтада дұрыс жауап шығады. 

​Топ оқушылары 

сағаттың тілімен өз жұмысын көршісіне береді. Тапсырманы 

алған оқушы дұрыс жауабымен салыстыра отырып бағалайды.  

 

Жетістік критерийі: 



Жетті 

 

Егер оқушы кем дегенде



 

 

 



 

үш сөздің анықтамасымен

 

 

 



дұрыс сəйкестендірсе... 

 

 



Тыңдалым.



 

​Мына бейнефильмге назар аударайык. Назар салып, 

мұқият тыңдаңыздар. «Ғарыш туралы түсінік» 

  

http://imektep.kz/garysh-video



 

 

 



Айтылым. Тапсырмаларды орындау.  

Бейнефильм көрсетілгеннен кейін фильм мазмұны бойынша 

қысқа шолу сұрақтары қойылады: 

-

Ғарыш деп нені айтады? 



-

Ғарышты алғаш зеріттеуші ғалым кім? 

-

Күнді қанша планета айналып жүреді? 



 

Таратпа 


қағаздар 

 

Танысты 



рылым 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

http://imekte

p.kz/garysh-v

ideo


 

 

 



 

 



 

 

 

 

 

6 мин 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8мин 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Ғарыштың көлемі қандай? 



-

Неге ішкі жəне сыртқы планеталар деп аталады? 

-

Бейнефильм түсінікті болды ма? 



«Ғарыш» бейнефильмі бойынша дифференциациялық 

тапсырмалар 

«Ғарышқа сапар»​ ойыны арқылы орындалады.  Екі 

топтың зымыраны сайысқа түседі.  Дұрыс жауап берген топ өз 

зымыранын жылжытып отырады. Жеңімпаз топ мүшелері 

мақсатқа жетеді. 

1. Ойын «Бос орынды толықтыр»  

2. «Артығын алып таста» 

3. «Дұрыс немесе бұрыс» 

Оқу 


бағдарла- 

масына 


сілтеме 

Оқу мақсаты 

Бағалау нұсқаулығы 

А5 


Медиақұралд

ар арқылы 

тілді дамыту. 

 

 



 

 

 



  

Медиақұралда

рды 

пайдаланып, 



сөйлеушінің 

сөйлеу мəнері 

мен 

көңіл-күйін 



түсінеді, 

сипаттайды 

жəне қысқаша 

мазмұндайды. 

 

«Ғарыш» бейнефильмі 



бойынша 

дифференциациялық 

тапсырмалар «Ғарышқа 

сапар» ойыны арқылы 

орындалады.  Екі топтың 

зымыраны сайысқа түседі. 

Дұрыс жауап берген топ өз 

зымыранын жылжытып 

отырады.  

Дағды 


Жетістік критерийлері 

Оқушылар оқыту мақсатына жетті, себебі 

Айтылым 

Егер ... тыңдалынған мəтін бойынша

 

 

 



 

жауабы нақты əрі дұрыс болса... 

Егер... топ мүшелері белсенді қатысса... 

 

 «ПОПС» формуласы. 

​Əр жұпқа ғарышқа байланысты  түрлі 

тұжырымдар беріледі. Тұжырымдарды «Попс формуласына» 

салып, өз ойларын  фактілермен, мысалдармен білдіреді. 

Бірінші  сөйлем  «Менің ойымша,...  » 

Екінші сөйлем  «Себебі,  мен  оны  былай  түсіндіремін  … »   

Үшінші  сөйлем   «Оны мен  мына  фактілермен, мысалдармен 

дəлелдей  аламын   … » 

Соңғы сөйлем  «Осыған  байланысты  мен мынадай  қорытынды 

шешімге  келдім  ... ». 

Тапсырма: 

1-жұп: «Ғарышты зерттеу- маңызды іс» 

2-жұп: «Ғарышқа ұшу - зиянды» 

3-жұп: «Ғарыш - пайда көзі» 

4-жұп: «Ғарышты зерттеу - ғылымды дамыту» 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-жұп:  «Байқоңыр - əлемдегі негізгі ғарыш айлағы» 

 

Қалыптастырушы бағалау жұмысы (Қарама-қарсы отырған 



жұптар бірін-бірі бағалайды) 

Оқу 


бағдарламасына 

сілтеме 


Оқу мақсаты 

Бағалау нұсқаулығы 

А4. Сенімді 

жəне еркін 

жауап беру, 

сөйлеу


​.  

 

 



 

  

 



Өзіне таныс 

тақырыптар 

бойынша 

дайындықсыз 

қарым- 

қатынасқа 



түседі.

 

 



Əр жұпқа ғарышқа 

байланысты  түрлі 

тұжырымдармен қоса 

суреттер  беріледі. 

Тұжырымдарды «Попс 

формуласына» салып, өз 

ойларын  фактілермен, 

мысалдармен білдіреді. 

 

Дағды 


Жетістік критерийлері 

Оқушылар оқыту мақсатына жетті, себебі 

Айтылым  Егер...

тұжырымдарды

тиісті


дəлелдер

мен


 

 

 



 

 

мысалдар арқылы сенімді жеткізе алса... 



Егер... тұжырымдарды келтіруде мақал-мəтелдерді 

пайдаланып, өз ойын сенімді жеткізсе... 

 

Соңы  

Күтілетін 

нəтиже: 

 

6 мин 

 

 

 

 

1 мин 

Рефлексия

​. «Ғажайып галлактика» ойыны арқылы  сұрақтарға 

жауап береді: 

1. Сізге қай тапсырманы орындаған ұнады, неліктен? 

2. Бүгінгі сабақтан өзіңізге қандай ақпарат алдыңыз? 

3. Алған ақпаратыңыз болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба? 

4. Сіз өз біліміңізді көрсете алдыңыз ба? 

5. Болашақта ғарыш саласын дамытуға сіз қандай үлес қосар 

едіңіз? 

6. Сіз бүгінгі нəтижеңізге қаншалықты ризасыз? 

 

Үйге тапсырма

​:   Мəтінді түсініп оқу. Кестедегі əріптерден 

ғаламшар аттарын тауып, дəптерге жазу. «Күн жүйесі» жайлы 

деректер іздеп, жаңа деректерді сыныптастарыңмен бөліс. 

 

Рефлексиял



ық сұрақтар 

ға жауап 

жазады. 

 

 

 



 

 

 



 




©emirb.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

войти | регистрация
    Басты бет


загрузить материал